Pavel Cisovský slaví kulatiny | Články

Pavel Cisovský slaví kulatiny

24.10.2013

Zakladatel Arény a její dlouholetý umělecký šéf, Pavel Cisovský, dnes slaví sedmdesátiny.

Od mládí se věnoval amatérskému divadlu, které ho posléze přivedlo i na profesionální dráhu. Začínal jako metodik v tehdejším Městském kulturním středisku, posléze se stal provozním režisérem a dramaturgem Divadla hudby. Pro ně připravoval komponované pořady a inscenace poetických a dramatických textů. Tato tvůrčí činnost postupně vykrystalizovala v založení regulérní čtvrté ostravské činoherní scény, kdy poloamatérské sdružení, působící v Divadle hudby, obdrželo statut divadla a v květnu 1994 vznikla Komorní scéna Aréna, dnes jeden z nejúspěšnějších ostravských souborů.

V nově vzniklém divadle Pavel Cisovský působil jako umělecký šéf, dramaturg a režisér, a po oslovení ukrajinskou režisérkou Oxanou Meleshkinou-Smilkovou začal i hrát, jeho první rolí na jevišti KSA byl Gajev v její inscenaci Višňového sadu, který měl premiéru v roce 1996.

Od té doby Pavel Cisovský v Aréně odehrál dalších osmnáct rolí, pod sedmnácti inscenacemi je podepsán jako režisér. Na prknech nejmenší ostravské scény se s jeho hereckým uměním můžeme setkávat dodnes, diváci ho mohou vidět třeba jako Škutu v Brenpartiji, Polonia v Hamletovi, advokáta v Procesu, Grigorije Ivanoviče v Amigu nebo Glova staršího v Hráčích.

Pokračovatele herecké profese má Pavel Cisovský ve svém synu Markovi, rovněž herci Komorní scény Aréna, se kterým na jejích prknech odehráli mnoho společných inscenací.

U příležitosti této významné životní události bude uspořádáno benefiční představení Gogolových Hráčů, v nichž oslavenec Pavel Cisovský ztvárňuje roli starého Glova. Toto benefiční představení s následným přípitkem a gratulacemi se odehraje v pátek 25.10. v 18.30 hodin v Komorní scéně Aréna.


Gratulujeme, přejeme pevné zdraví, chuť a sílu do další práce!

Ostrava!!!