Aréna je Divadlem roku! | Články

Aréna je Divadlem roku!

10.3.2014

„Konečně Ostrava!“ S těmito slovy přebrala v sobotu 8. března 2014 ředitelka Komorní scény Aréna, paní Renáta Huserová, Cenu Alfréda Radoka v kategorii Divadlo roku.
 

Aréně se podařilo získat ocenění pro nejlepší divadlo v České republice za rok 2013. Nechala tak za sebou renomované scény jakými jsou Divadlo v Dlouhé nebo hradecké Klicperovo divadlo. Je tak prvním z ostravských a vůbec moravských divadel, které se může pyšnit touto cenou v celé historii jejího udělování. Tato cena byla totiž zatím jen pětkrát udělena mimopražskému divadlu, čtyřikrát Klicperovu divadlu z Hradce Králové a jednou Činohernímu studiu v Ústí nad Labem.
 

Aréna zabodovala v rámci těchto cen poprvé v roce 2003, kdy inscenace Psího srdce v režii Sergeje Fedotova získala Cenu Alfréda Radoka za Inscenaci roku a stejně uspěl i Michal Čapka v kategorii Mužský herecký výkon. Loni byla na Inscenaci roku nominována inscenace hry Tomáše Vůjtka S nadějí, i bez ní v režii Ivana Krejčího a Alena Sasínová-Polarczyk byla za výkon v tomto jevištním díle nominována na ženský herecký výkon.
 

Ceny Alfréda Radoka se udělují od roku 1992 a jsou původními cenami české kritiky, protože právě kritická obec o nich rozhoduje svými hlasy. V anketě vyhlašované časopisem Svět a divadlo o letošním pořadí rozhodly nominace 75 kritiků.

 

Komorní scéna Aréna byla nominována i v další prestižní kategorii, kterou je Inscenace roku, kde s Ruskou zavařeninou v režii Ivana Rajmonta soupeřila s Rackem z Dejvického divadla a se Zlatými šedesátými aneb Deníkem Pavla J. původně z brněnské Reduty, nyní z Divadla Na zábradlí. Nakonec nad Ruskou zavařeninou o pouhý jeden hlas vyhrála Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J.
Velice dobře si také v náročné konkurenci vedli naši herci, 4.-6. místo obsadil Albert Čuba za roli Ichareva v Hráčích a 7.-10. místo Marek Cisovský za roli Utěšitele ve stejné inscenaci.
 

Jak vše na slavnostním večeru v pražském Studiu hrdinů probíhalo, uvidíte v dokumentu České televize, který odvysílá 24. března od 22.00 na programu ČTart.

 

http://www.lidovky.cz/ceny-alfreda-radoka-jako-kuriozni-happening-fev-/kultura.aspx?c=A140310_101240_ln_kultura_hep

http://art.ihned.cz/divadlo/c1-61818170-udileni-cen-alfreda-radoka

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/265631-radokovy-ceny-za-rok-2013-pravidelna-linka-praha-ostrava/

 

http://generace21.cz/73016-seznamte-se-s-vyherci-cen-alfreda-radoka-za-rok-2013/


http://www.novinky.cz/kultura/329813-divadlem-roku-2013-je-ostravska-arena.html

 

http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/arena-ostrava-a-inscenace-zlata-sedesata-ziskaly-radokovy-ceny/1052518


 

Ostrava!!!