Komorní scéna Aréna na nejprestižnějším divadelním festivalu v ČR | Články

Komorní scéna Aréna na nejprestižnějším divadelním festivalu v ČR

10.9.2014

Komorní scéna Aréna bude letos opět zástupcem Ostravy na nejprestižnějším divadelní přehlídce u nás, na 22. Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni.
 

Mezinárodní festival Divadlo byl před 22 lety založen proto, aby konfrontovat českou profesionální divadelní tvorbu se špičkovými zahraničními inscenacemi (především z Evropy), se zvláštním důrazem na Visegrádský prostor, a pokusil se tak přiblížit české divadelní i laické veřejnosti moderní divadelní trendy, neobvyklé divadelní styly a inscenační postupy evropského a světového divadla, čímž přispěl k naší integraci do evropských struktur. Rovněž tento festival vznikl jako platforma pro vzájemné setkávání divadelníků.
 

Komorní scéna Aréna byla na tento festival pozvána s inscenací hry Ludmily Ulické Ruská zavařenina, kterou režíroval Ivan Rajmont, a která měla premiéru v červnu 2013. Od své premiéry se těší velké přízni odborné i laické veřejnosti a stala se jednou z nejúspěšnějších inscenací v Aréně. Ruská zavařenina rovněž získala prestižní titul Inscenace roku 2013 v anketě Divadelních novin.
 

„Režisér Ivan Rajmont důsledně a do detailu pracuje se všemi viditelnými a skrytými významy, které autorka do textu hry vložila. … Herecký soubor Komorní scény Aréna je v současnosti jedním z nejlepších činoherních souborů v České republice vzhledem k vyrovnanosti vysokých interpretačních kvalit všech hereček a herců, kterými disponuje. I když se na scéně pohybuje deset postav, nelze ani jednoho z jejich představitelů vyzdvihnout nad ostatní: všichni podávají naprosto vrcholné herecké výkony. Jestli někdo hledá naplnění termínu herecký koncert, najde ho právě zde.“
                                                    Ladislav Vrchovský, ČRo 3 - Vltava 10.06.2013

 

Komorní scéna Aréna se už plzeňského Mezinárodního festivalu Divadlo zúčastnila v roce 2003 s inscenací Psí srdce (dramatizace novely M. Bulgakova, rež. Sergej Fedotov), v roce 2006 s inscenací hry W. Gombrowicze Svatba (rež. Janusz Klimsza), v roce 2007 s Rackem A. P. Čechova v režii Ivana Krejčího a naposledy loni do Plzně přivezla hru T. Vůjtka S nadějí, i bez ní, přičemž obě jevištní díla režíroval umělecký šéf KSA Ivan Krejčí.
 

Ruská zavařenina byla zařazena do nejprestižnějšího hlavního programu a Komorní scéna Aréna ji odehraje v sobotu 13. září 2014 od 19:30 hodin na jevišti Velkého divadla v Plzni.
 

Ostrava!!!