Aréna ve Fiducii | Články

Aréna ve Fiducii

29.9.2014

Vážení diváci,
 

Divadlo roku Komorní scéna Aréna a nejznámější ostravský Antikvariát a klub Fiducia načas spojí síly a prolnou své životy. Další akcí spojenou s jubileem 20. výročí vzniku Komorní scény Aréna bude totiž výstava fotografií a scénické čtení právě v prostorách multikulturní platformy Fiducie.
 

Jak víte, expozice velkoformátových snímků z inscenací divadla, které pořídil dvorní fotograf Arény Roman Polášek, již byla vystavována v pasáži Knihovny města Ostravy letos v létě. O soubor byl ale velký zájem a divadlo dokonce zaznamenalo zájemce z řad veřejnosti o koupi těchto unikátních snímků. Proto se nyní tato výstava přesune do interiéru Fiducie, kde ozdobí stěny vstupní chodby.
 

A protože už expozice svou vernisáž měla, rozhodli jsme se pojmout otevření této výstavy poněkud netradičně, scénickým čtením. Na prezentovaných fotografiích si připomenete inscenace, které Aréna měla či stále má na repertoáru. Scénické čtení proto bude věnováno textu, jehož premiéra teprve spatří světlo světa. Půjde o novou hru dramaturga Arény Tomáše Vůjtka Slyšení, která v dramatické soutěži Nadace Alfréda Radoka získala 3. místo za rok 2012, a která bude v české premiéře uvedena v únoru 2015 s Markem Cisovským v hlavní roli.
 

Ve Slyšení se německý důstojník a úřednický perfekcionista Adolf Eichmann, jenž své nejlepší schopnosti věnoval „konečnému řešení židovské otázky“, dožaduje slyšení před samotným Pánembohem, aby mohl vylíčit svou verzi událostí. Ten však stále nepřichází, a místo něj Eichmannovi přijdou dělat společnost dva kolegové z SS, polský generální guvernér a Eichmannův svého druhu protipól Frank, jakož i čtyři ostravští Židé, kteří přežili válku ve Svobodově armádě. Ti všichni hovoří o svých osudech autentickým slovníkem, který je v dramatickém a často sarkasticky vyostřeném kontrastu s hrůznou skutečností událostí 30. až 60. let 20. století.
 

Scénické čtení přinese jedinečnou příležitost seznámit se se současným divadelním textem, v podobě, ve které ji už asi nikdy neuvidíte. Fenomén scénického čtení je v Ostravě záležitostí stále dost vzácnou, přestože jde o zajímavý způsob propojení literatury a divadla, který právě svou omezenou inscenovaností poskytuje velký prostor pro představivost diváků.
Slyšení bude v Aréně v letošní sezóně režírovat umělecký šéf Ivan Krejčí, který je režijně podepsán i pod scénickým čtením ve Fiducii. Tam se v úryvcích z textu hry představí Marek Cisovský, Petra Kocmanová, Vladislav Georgiev a Petr Panzenberger.
 

Scénické čtení se v prostorách Fotografické galerie v 1. patře antikvariátu a klubu Fiducia odehraje ve čtvrtek 2. října 2014. Celou akci úvodním slovem zahájí ředitelka divadla Renáta Huserová, začátek je plánován na 18 hodin.
 

Těšíme se na Vás!

 

Ostrava!!!