Brenpartija oslaví 100. reprízu | Články

Brenpartija oslaví 100. reprízu

20.4.2016

Po získání Cen divadelní kritiky má naše divadlo další důvod k oslavě. Inscenace Brenpartija se tento týden, za neutuchajícího zájmu Vás, diváků, „dožije“ své sté reprízy.

 

Text Brenpartije napsal dramaturg KSA Tomáš Vůjtek na motivy prozaické knihy Věnceslava Juřiny Zpráva o státu Halda, která původně vycházela na pokračování v Moravskoslezském večerníku.

 

Ostravský prozaik a básník Věnceslav Juřina (1931-1992) v ní zachycuje život společnosti "brenparťáků", tuláků žijících na okraji společnosti, kteří byli specifickou sociální vrstvou v Ostravě v 30. letech 20. století, v době vrcholu hospodářské krize. „Své pojmenování si brenparťáci vysloužili tím, že pili denaturovaný líh zvaný bren. Snad proto, aby přežili, snažili se o jakési společenství. Nazývali se honosně stát Halda. Měli svého starostu, radní, na haldě pořádali i kabarety, a byli jakousi karikaturou státu,“ vysvětloval k tomu sám Věnceslav Juřina.

 

V regionální literatuře je téma brenpartie poměrně časté, objevuje se u Vojtěcha Martínka, Jozefa Šinovského i Oldřicha Šuleře a postavy tuláka Švendy a brenaře Ferdy Prokopa přecházejí z jedné prózy do druhé a ze století do století.

 

Inscenaci před šesti a půl lety – premiéru měla 31. 10. 2009 – režíroval Janusz Klimsza, který má rovněž k regionální tématice velice blízko. Dokonce tak blízko, že v inscenaci, hrané v ostravském nářečí, sám účinkuje, a to v roli tuláka Švendy.

 

Brenpartija Arénu, ale i Ostravu reprezentovala v roce 2009 na Festivalu divadel Moravy a Slezska, odkud přivezla Hlavní cenu, dále se zúčastnila přehlídky Ostrava v Praze i zlínského Setkání/Stretnutie v roce 2010. V roce 2011 dokonce reprezentovala i v zahraničí, a to na festivalu Katowicki karnawal komedii. Kromě zájmu diváků ji ocenila i odborná veřejnost, kdy na přehlídce mimopražských profesionálních divadel s názvem České divadlo obsadila třetí místo za rok 2011.

 

Komorní scéna Aréna ve své dvaadvacetileté historii dosud zažila jen dvě stokrát reprízované inscenace – první byla Průběžná O(s)trava krve a před dvěma lety oslavil stou reprízu Penzion pro svobodné pány. Ten se v plné síle hraje dál a v dubnu 2016 zaznamenal v nejlepší kondici svou 140. reprízu.

 

Pro diváky, kteří se zúčastní 100. reprízy Brenpartije, je jednak připravena ochutnávka pověstného brenu, ale také si pro ně divadlo přichystalo drobná překvapení, která jim i po čase připomenou účast na této výjimečné události.
Jubilejní 100. repríza inscenace Brenpartija se odehraje ve čtvrtek 21. dubna 2016 od 18:30 hodin.

http://www.divadloarena.cz/repertoar/brenpartija
 

Ostrava!!!