Fiducia v Aréně | Články

Fiducia v Aréně

3.5.2016

Vážení diváci,

rádi bychom Vás pozvali na nový diskusní cyklus Fiducia v Aréně, který připravuje Antikvariát a klub Fiducia spolu s našim divadlem.
Seriál diskuzních panelů začne od května a řešit se v něm budou témata jako architektura, urbanismus, rozvoj historického centra a budoucí směřování města Ostravy.

První setkání bude věnováno nové vědecké knihovně v Ostravě.
Pozvání přijali autor tzv.Černé kostky architekt Ladislav Kuba i architekt Josef Pleskot, který navrhuje umístit knihovnu do Dolní oblasti Vítkovic.

V rámci diskuse vystoupí také generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, architektka Milena Vitoulová, urbanista Jan Jehlík, primátor města Ostravy Tomáš Macura, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomír Recman a za Dolní oblast Vítkovice přijde její ředitel Petr Koudela.

Diskusní panel moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.


Před diskusí se uskuteční přednáška urbanisty a architekta Jana Jehlíka a odborníka na právo v architektuře Jiřího Plose o územním plánování.


19. 5 . 2016 v 17:00 hod. Jan Jehlík a Jiří Plos: Metodika zadávání územních plánů – výzkumný projekt FA ČVUT – prezentace a diskuse

Na konci roku 2012 vyhrála Fakulta architektury veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích na programový projekt Hlavního města Prahy - jedná se o tříletý výzkum týkající se problému kvalitního zadávání územních plánů velkých měst v soudobých podmínkách jejich rozvoje. Zásadní vizí výzkumu je vytvoření metodického postupu zadávání územních plánů vzešlé z širokého výzkumu aktuálních projevů a zásadních tendencí rozvoje českých měst v evropském kontextu. Projekt v Ostravě představí urbanista a architekt Jan Jehlík a odborník na teorii urbanismu a práva v architektuře Jiří Plos.
Podrobnosti k projektu najdete zde: http://vp.fa.cvut.cz


19. 5. v 18:30 hod. Kam s ní aneb Kde a jaká bude nová vědecká knihovna?
Diskusní panel s architekty, odborníky i zástupci samosprávy o aktuální situaci kolem výstavby nové vědecké knihovny.


Diskuse nabrala v loňském roce znovu na síle - záměr kraje zastavit hotový projekt knihovny (tzv. Černé kostky) připravený k výstavbě a přesunout knihovnu do Dolní oblasti Vítkovic si vysloužil kritiku ze strany odborné veřejnosti. Laická veřejnost se ve dvou nezávislých mediálních anketách po vyhlášení tohoto záměru vyjádřila velkou většinou pro stavbu tzv. Černé kostky - řádně vysoutěženého projektu knihovny. Podle nových informací by knihovna v DOV nemohla být podpořena dotací z EU, byla by dražší než Černá kostka a znamenala by nevratný zásah do památky tzv. Ostravských Hradčan. Umístění mimo centrum by podle odborníků navíc mohlo negativně ovlivnit jeho rozvoj.


Doporučujeme bezplatnou rezervaci místa v pokladně našeho divadla. 

Ostrava!!!