Slyšení se stává mezinárodním divadelním vývozním artiklem | Články

Slyšení se stává mezinárodním divadelním vývozním artiklem

21.6.2016

Kritiky i diváky oceňovaná inscenace hry Tomáše Vůjtka Slyšení v režii uměleckého šéfa KSA Ivana Krejčího už zaznamenala řadu úspěchů nejen u nás, ale stává se vývozním artiklem českého divadla i v rámci Evropy.

Po účasti na prestižních mezinárodních festivalech jako je zlínské Setkání/Stretnutie, Divadelní Brno, po pozvání na středoevropský Palm Off Festival, kterého se soubor nemohl kvůli zranění herců zúčastnit, vycestuje nyní Slyšení i do zahraničí.
Konkrétně na festival současných českých her Ein Stück: Tschechien 2016 / Kus: Česka 2016, které budou ve dnech 22. a 23. června 2016 prezentovány v německém Berlíně.
Festival pořádá berlínský spolek Drama Panorama: Forum für Übersetzung und Theater e. V. ve spolupráci s Českým centrem Berlín.
Spolek Drama Panorama: Forum für Übersetzung und Theater (Fórum pro překlad a divadlo) propojuje práci překladatelů a autorů s praktickým divadelním provozem, pořádá dílny, čtení a tematické pódiové diskuze na téma mezinárodní divadelní spolupráce. Od svého založení se Drama Panorama soustředí na prezentaci nových divadelních her a metodiky divadelního překladu prostřednictvím řady čtení, pódiových diskuzí a dílen. Jedním z cílů Drama Panorama je představit nové aktuální cizojazyčné hry v německém překladu.
České centrum Berlín patří k celosvětové síti 22 Českých center, která jsou aktivním zprostředkovatelem České republiky v zahraničí. České centrum Berlín vede v Berlíně a na severu a východě Německa dialog s německou veřejností již od roku 1993. Jeho programové těžiště tvoří současné umění, věda a inovace, dokumentární film, literatura, hudba, design a architektura. České centrum rovněž organizuje jazykové kurzy češtiny na všech úrovních.
Po úspěšném pilotním ročníku festivalu české dramatiky v roce 2014 opět představí toto bienále aktuální české divadelní hry. Důvodem je řada nových českých divadelních autorů, jejichž texty jsou aktuální v celoevropském měřítku, přesto jsou v zahraničí málo známé. Berlínský spolek Drama Panorama: Forum für Übersetzung und Theater e. V. ve spolupráci s Českým centrem Berlín tak chce tímto dvoudenním festivalem přispět k propagaci nové generace českých dramatiků.
Nejprve 22. června 2016 proběhnou v galerii Českého centra Berlín scénická čtení tří současných českých her v německém překladu, po nichž se uskuteční divácká diskuze s autory. Druhý den festivalu, 23. června 2016, je věnován právě Slyšení Komorní scény Aréna, která tuto inscenaci pohostinsky odehraje v berlínském divadle Theater unterm Dach. Soubor bude hrát v češtině se simultánním tlumočením do sluchátek.
Festival podpořil Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo kultury České republiky, Statutární město Ostrava, Institut umění – Divadelní ústav, Dilia, o. s. a Theater unterm Dach.
http://www.drama-panorama.com/cs/2016-2/kus-ceska-2016/
Slyšení je závěrečnou částí volného historického cyklu dramaturga Tomáše Vůjtka. Prvním dílem byla hra S nadějí, i bez ní, druhým je Smíření, které bude mít v Aréně premiéru v příští sezóně. V roce 2013 bylo Slyšení oceněno v dramatické soutěži Alfréda Radoka, kde získalo 3. místo. Hlavní postavu Adolfa Eichmanna hraje Marek Cisovský, pro nějž byla role přímo napsána, a který za ni letos získal Cenu divadelní kritiky v kategorii Mužský herecký výkon. Sama inscenace navíc získala prvenství v anketě Divadelních novin a stala se Inscenací roku 2015, stejný titul obdržela i v rámci Cen divadelní kritiky a rovněž se stala Nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku.
Po prázdninách čekají Komorní scénu Aréna další festivalové výjezdy, tentokrát na mezinárodní Festival Divadlo 2016 v Plzni (7. - 15. 9. 2016) a na prestižní slovenskou přehlídku Divadelná Nitra (23. – 28. 9. 2016).
Alice Taussiková, PR KSA

http://www.divadloarena.cz/repertoar/slyseni
http://www.divadloarena.cz/media/ke-stazeni/slyseni - fotografie v tiskové kvalitě


 

Slyšení / Tomáš Vůjtek

SLYSENI_plakat jpg.

Podobné zprávy

Slyšení na televizní obrazovce

4.5.2017

  Po zcela zaplněné předpremiéře televizní verze inscenace Slyšení, která se odehrála v dubnu v sále našeho divadla, čeká diváky ...

Slyšení se dnes změní na Vypočutie

26.9.2016

Vážení diváci, Komorní scéna Aréna byla letos pozvána, vedle řady jiných, také na nejprestižnější slovenskou přehlídku Divadelná ...

Slyšení v Berlíně

28.6.2016

Vážení diváci, těší nás, že kritiky i Vámi oceňovaná inscenace hry Tomáše Vůjtka Slyšení v režii uměleckého šéfa KSA Ivana Krejčího ...

Snažím se už věci nepodělat

10.6.2016

  Rozhovor s hercem Markem Cisovským Je víc než dva měsíce po udílení Cen divadelní kritiky– změnilo se něco ve tvém životě ...

Slyšení zvítězilo!

5.1.2016

  Inscenace hry Tomáše Vůjtka Slyšení v režii uměleckého šéfa KSA Ivana Krejčího se stala Inscenací roku.   Rozhodlo ...

Slyšení v Divadle žije!

7.5.2015

Pořad České televize Divadlo žije! tentokrát zaměřil svou pozornost na inscenaci hry Tomáše Vůjtka Slyšení. Podívejte se, jak Slyšení ...

Česká premiéra nové hry Tomáše Vůjtka Slyšení

23.2.2015

Letos v lednu tomu byly tři roky, co zahájila své vítězné tažení mezi odbornou i laickou veřejností předchozí hra dramaturga Komorní scény ...

Ostrava!!!