René Šmotek | Herci | Divadlo

René Šmotek


René in

BcA. René Šmotek
Herec Komorní scény Aréna, se narodil v Bystřici pod Hostýnem 9. 12. 1971. V patnácti letech odešel na učiliště do Ostravy, kde se učil malířem – natěračem.
Na učilištním internátu vstupuje do divadelního souboru. Po vyučení jde studovat herectví na Ostravskou Konzervatoř.

Po maturitě přijal angažmá do Divadla Petra Bezruče, kde strávil dva roky. V roce 1993 přišla nabídka od Pavla Cisovského, být u vzniku nového divadla v Ostravě. A od této doby je členem Komorní scény Aréna v Ostravě. Občas hostuje na jevištích Národního Divadla Moravskoslezského.

Na divadle hraje role velké i nepatrné, sám si osobně nejvíce cení rolí Jakuba v Kunderově Jakubovi a jeho pánovi, Florizela v Klubu sebevrahů, knížete Sternenhocha ve hře Láska jest hovadství, Kaina ze hry V.I.P.´s children, učitele Zajíčka z Lucerny, Koroptvího a Rysího oka z Větru ve větvích sasafrasu, Jakova Jurovského z Poslední noci posledního cara, Neználka-Nosova ze hry Neználek podle Stanislavského, Obnose z Lidské tragikomedie, Klubka a Egea ve Snu noci svatojánské, Jonathana z Polaroidů, Šamrajeva v Rackovi a Goldberga v Goldbergovských variacích, Krugla v Gogolových Hráčích, Prvního Herce a Divadelního Krále v Hamletovi, Doktora Geenbowa v inscenaci Trable s Harrym Jakuba Nvoty v NDM aj.

Herecké uplatnění našel i před televizní a filmovou kamerou. Jeho prvním filmem byl film Jan režiséra Ivo Trajkova, objevil se ve filmech Želary Ondřeje Trojana, 3. sezóny v pekle a Nejhorší zločin ve Wilsonově Tomáše Mašína, ve filmu Jiřího Chlumského Sedm dní hříchu,

V televizním studiu ČT Ostrava ztvárnil několik rolí v TV seriálech a TV filmech, jako např.: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy (seriál) – r. O. Kosek, Cestující bez zavazadel – r. J. Deák, Udělení milosti se zamítá – J. Svoboda, Kobova garáž; Bod tání – r. J. Procházka, Strážci duší (Pozdní návrat) – r. D. Klein, Sluneční stát - r. M. Šulík, Nepolepšitelný - r. J. Svoboda, Holky šikovný – r. Lenka Wimmerová, Rozsudek – Vraždil ze zoufalství – r. Jan Novák, Doktor Martin – r. P. Zahrádka. Režisér Marek Najbrt si jej obsadil do episodní role ve svém seriálu České televize Praha Já, Mattoni. V roce 1999 měl příležitost se objevit ve francouzském filmu Balzac režisérky Joseé Dayan, ve kterém se potkal se světovými herci G. Depardiuem, Fanny Ardant, Jeanne Moreau, Gerttem Vossem, Claudem Rich.

Spoluautor a režisér hraného dokumentárního seriálu o současné architektuře Šumná města, Radovan Lipus o René Šmotkovi tvrdí, že byl nejobsazovanějším hercem v tomto pořadu, nepočítá-li Davida Vávru, hrajícího Architekta a pana Františka Šece, představujícího Číšníka.

Do svých ročníkových či absolventských filmů si jej obsazují také studenti filmových škol, ať už studenti FAMU nebo Zlínské filmové školy (Radim Filipec: Fajně, Den jednoho herce; Adéla Kroupová: Vyhlídkový let; Petr Babinec: reklama na minerální vodu Korunní), Pavel Jakeš Tetovaný námořník.

V letech 2009-2011 moderoval jeden z nejúspěšnějších pořadů TV Barrandov – předpověď počasí- JAK BUDE, kterou pro TV Barrandov připravovala TV Polar Ostrava.

V akademickém roce 2009 zahájil formou prezenčního studia obor Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo na Slezské univerzitě v Opavě, který v roce 2013 ukončil bakalářským titulem.


Inscenace a role


Chlív / PaternosterPATERNOSTER - 2. strýc
Chlív / PaternosterCHLÍV - Graba
AmigoArkadij
Dezertér z VolšanSluha
Goldbergovské variaceGoldberg, jeho asistent
HamletPrvní herec, Druhý hrobník
Hra snůLepič plakátů
Hrát oběťOtec
Nebožtíci na báleKomisař
Pohřbené dítěBradley
PolaroidyJonathan
Poručík z InishmoruJoey
Příběhy obyčejného šílenství1. Pošťák
Proces3. herec (Block, Vyšetřující soudce, 1. zaměstnanec banky)
Procitnutí jaraŘeditel, doktor a zakuklený pán
RacekIlja Šamrajev, Sorinův správce
Sen noci svatojánskéEgeus
Sen noci svatojánskéMikuláš Klubko, tkadlec
Svatba2. Piják (Policejní šéf a Pán)
Talenty a ctiteléErast Gromilov, tragik
Talenty a ctiteléHlavní průvodčí
TangoEda
Tarelkinova smrtIvan Antonovič Rasplujev
Višňový sadPoštmistr
Ostrava!!!