Talenty a ctitelé | Repertoár

Alexandr Nikolajevič Ostrovskij - Talenty a ctitelé

Informace

AutorAlexandr Nikolajevič Ostrovskij
PřekladTomáš Vůjtek
RežieIvan Krejčí
VýpravaIlja Hylas
DramaturgieTomáš Vůjtek

Osoby a obsazení

Alexandra Nikolevna NěginováLucie Žáčková
Domna Pantělevna, její matka Dana Fialková j.h.
Kníže Iraklij Stratonič Dulebov Kostas Zerdaloglu j.h.
Frigorii Antonič BakinJosef Kaluža
Ivan Semenič Velikatov Dušan Škubal
Petr Jegorič Meluzov Michal Čapka
Nina Vasilevna Smělská Miroslava Georgievová
Martin Prokofič Narokov Pavel Cisovský j.h.
Gavrila Petrovič Migajev, divadelní ředitel Marek Cisovský
Erast Gromilov, tragik René Šmotek alt. Vladislav Georgiev
Vasja, mladý kupec Albert Čuba j.h.
Hlavní průvodčí Vladislav Georgiev alt. René Šmotek


Premiéra 15.04.2006

Derniéra 05.04.2007
Alexandr Nikolajevič Ostrovskij (1823 – 1886)
Napsal za svůj život téměř padesát her, které svou kvalitou umožnily ruským divadlům vytvořit vlastní hodnotný repertoár. Osobitě v nich spojuje to nejlepší ze západoevropské dramatické tradice, pro níž je charakteristický rychlý dějový spád, založený na efektní zápletce, s realistickou povahokresbou tradice ruské. V jeho hrách nechybí milostná intrika a dobře udělaný děj, ale hlavní jsou – stejně jako u Gogola – konflikty myšlenkové a společenské. Jeho postavy jsou vždy důsledně rozvíjenými charaktery a vyznačují se rázovitým jazykem.

Komedii Talenty a ctitelé ostrovskou napsal v roce 1881. Rukopisný koncept hry obsahuje poznámky, ze kterých je patrné, že autor začal na hře pracovat 9. září a dokončil ji 6. prosince. Původní název hry byl Fantastové, z nichž se pak stali Snílci, ale nakonec se autor rozhodnul pro adresnější titul Talenty ctitelé. V roce 1882 hra poprvé vyšla tiskem v časopise Vlastenecké zápisky (z tohoto textu také vychází náš překlad). Ze vzpomínek pamětníků víme, že premiérové publikum si ze všech postav hry nejvíce oblíbilo Petra Meluzova a své sympatie dávalo najevo potleskem ve vypjatých scénách (například na konci prvního dějství, kdy Meluzova opouští jeho milá, herečka Něginová, aby si vajela na projížďku s bohatým kupcem, ačkoli Petrovi přislíbila, že spolu stráví tichý „rodinný“ večer). V lednu 1882 slavila hra velký úspěch v Petrohradě, kde publikum vyvolávalo autora na konci každého dějství.

Komedie Talenty a ctitelé vzbudila hned po svém uvedení značný rozruch a kromě vstřícného přijetí se Ostrovskou setkal také s pobouřeným odmítnutím. Například kritik S. Vasiljev (Flerov) v časopise moskevské zprávy (1882, č.13) o hře napsal: „Mladá ruská herečka musí být zároveň kurtizánou, - taková je cena, takové jsou podmínky jejího úspěchu… Jak bezútěšný soud! Skutečně je to pravidlem? Ne, a tisíckrát ne!

A 11

Kdy se hraje


Není naplánováno žádné představení této inscenace

Fotogalerie


2285 2286 2291
celá fotogalerie>>>


Zprávy týkající se této inscenace


K inscenaci se nevztahují žádné zprávy

Recenze k této inscenaci


Ostrava!!!